Depozyt Biblioteczny - nowa jakość w korzystaniu z tekstów literatury! „W obliczu rozwoju usług cyfrowych Fundacja Depozyt Biblioteczny buduje i rozwija platformę, dzięki której zarówno biblioteki jak i czytelnicy będą mogli się spotkać. Główny trzon działania opieramy o wypożyczenia międzybiblioteczne z gwarancją integracji usług informacyjnych bibliotek z aplikacją mobilną. Dostawcą platformy jest nasz partner strategiczny – Legimi S.A., który jest pionierem rynku książki elektronicznej w Polsce".
Wyobraź sobie, że istnieje miejsce, w którym możesz kupić niezwykłe przedmioty. Również te futurystyczne. Jednym z nich jest właśnie Klara, sztuczna inteligencja, która każdego dnia zerka przez witrynę sklepu na wchodzących i wychodzących klientów. Patrzy na nich, wykorzystując swój niezwykły zmysł obserwacji. Marzy o tym, by ktoś w końcu zauważył ją i wybrał na swoją przyjaciółkę. Niestety, jak wiadomo, marzenia bywają czasami niebezpieczne.
Najnowsza książka Heather Morris, autorki bestsellerowego „Tatuażysty z Auschwitz”. Wojenna historia bohaterskich pielęgniarek, misjonarek i innych kobiet, które dają z siebie wszystko, aby przetrwać kolejny dzień w japońskim obozie jenieckim. Fenomenalna opowieść o siostrzeństwie, odwadze i wytrwałości w obliczu bezgranicznego zła.
Simon Kossak opowiada w sposób wyjątkowy, co jest efektem ogromnej wiedzy i umiejętności jej przekazywania językiem przystępnym i fascynującym. Jej opowieści ujawniają głębokie zaangażowanie w sprawy roślin i zwierząt oraz niezwykłą pasję, która towarzyszyła Kossak przez lata pracy naukowej. Autorkę cechuje również znakomite poczucie humoru i szczerość naocznego świadka: wszak większą część życia spędziła w samym sercu pierwotnej puszczy.
Kto powiedział, że twórczości Kochanowskiego nie da się wyśpiewać? Udowodnił to Kuba Michalski podczas wyjątkowego koncertu poezji śpiewanej, który odbył się 24 kwietnia 2025 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach.
Wydarzenie zatytułowane „Od Kochanowskiego do Szymborskiej” zabrało publiczność w nastrojową podróż przez wieki polskiej poezji. Przewodnikiem tej literacko-muzycznej wyprawy był warszawiak z dziada pradziada – matematyk, kompozytor, autor tekstów, bard – Kuba Michalski. Jego charyzma, talent i poczucie humoru sprawiły, że koncert stał się nie tylko ucztą dla ucha, ale i okazją do wspólnego przeżywania słowa.
23 kwietnia w bibliotecznej galerii „Odrobina Kultury” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach odbył się wernisaż wystawy Szczepana Kowalczuka – artysty, który łączy wrażliwość humanisty z pasją twórcy. Polonista z wykształcenia, z zamiłowania rzeźbiarz, od lat tworzy niezwykły świat z kamienia w pracowni w Ziołowym Zakątku w Korycinach. Wśród zieleni i ziół Ogrodu Botanicznego jego rzeźby – jaszczurki, żaby, ślimaki, sowy czy koty – ożywają magią formy i humorem. Nie brak też ludzkich postaci – zielarka, babcia z wnukami – które przywołują ducha Podlasia i lokalnych tradycji. Kowalczuk nie tylko tworzy, ale też uczy – prowadząc warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i dorosłych.
Warsztatowe inspiracje w bibliotece – kolejne spotkanie grupy fotograficznej za nami
10 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach odbyło się drugie spotkanie warsztatowe grupy fotograficznej działającej w ramach projektu „Historia na kaflach spisana”. W kameralnej, twórczej atmosferze uczestnicy mieli okazję zaprezentować cyfrowe wersje wykonanych już fotografii, a także podzielić się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami.
W czwartkowe południe, 10 kwietnia, w klimatycznej przestrzeni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Czwartkowe południe z poezją” – wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz miłośników literatury i poetyckiej refleksji.
Tym razem uczestnicy mieli okazję wysłuchać twórczości Mikołaja Żabińskiego, Ewy Grykowskiej, Ewy Nowik, Józefa Dołoto i Katarzyny Borowik, która poruszała tematy takie jak: przemijanie, relacje międzyludzkie, natura. Spotkanie przebiegało w niezwykle kameralnej atmosferze – obecni nie tylko słuchali wierszy, lecz także dzielili się swoimi przemyśleniami i emocjami, które wzbudziły recytowane utwory.
Książka została omówiona 10 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki - Fauna północy to przykład charakterystycznego dla północnych autorów realizmu, wzbogaconego o niepokojące, symboliczne elementy – głównie dzikie zwierzęta. Te pojawiają się nagle, często na granicy rzeczywistości i urojeń bohaterów stworzonych przez Andreę Lundgren. Dzięki temu proza zyskuje mroczniejszy ton, a jej znaczenia stają się wielowymiarowe, prowadząc czytelnika od realizmu ku świeżemu ujęciu symbolizmu.
W minioną sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach (ul. Górna 23A) odbyło się niezwykłe wydarzenie – spotkanie z Ewą Krychniak – bibliotekarką, nauczycielką, Ambasadorką Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także autorką licznych publikacji poświęconych historii i kulturze żydowskiej na Białostocczyźnie oraz w regionie sokólskim.
Spotkanie autorskie i wernisaż wystawy obrazów haftu krzyżykowego odbyły się 10 grudnia 2024 r. w siemiatyckiej bibliotece. Było to piąte spotkanie z Aliną Jurczuk – wydarzenie, na które przybyło wielu gości pragnących osobiście spotkać autorkę i posłuchać wybranych wierszy z jej najnowszego zbioru zatytułowanego "Gdzie wolniej płynie czas".
Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów haftu krzyżykowego o tym samym tytule co najnowsza publikacja. Nastrojowy wieczór został wyjątkowo uświetniony przez utwory Toshifumiego Hinaty, które zebrani mieli okazję usłyszeć w wykonaniu Hanny Chraniuk (skrzypce) i Magdaleny Murawskiej (pianino).
© Miejska Biblioteka Publiczna im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach 2015 - 2021