Wykorzystanie fotografii do interpretacji koncepcji teorii strun

- wernisaż wystawy odbędzie się 19 września o godz. 17.30, zas fotografie będzie można oglądać od 19 września do 19 października 2023 r. w godzinach pracy biblioteki.


Złożone koncepcje teorii strun mogą być trudne do zrozumienia i wizualizacji. Jednak fotografię można wykorzystać jako narzędzie do interpretacji tych abstrakcyjnych idei za pomocą wizualnych metafor. Prezentując to, co niewidzialne za pomocą metafor wizualnych, fotografia może pomóc uczynić te złożone koncepcje bardziej przystępnymi i zrozumiałymi dla szerszej publiczności.

W antologii „Teoria i estetyka fotografii cyfrowej” Piotr Zawojski omawia potencjał fotografii w tworzeniu metafor wizualnych, które można wykorzystać do interpretacji teorii naukowych.
Ponadto fotografię analogową można wykorzystać do tworzenia unikalnych wizualnych interpretacji teorii strun. Wykorzystując zjawiska optyczne, takie jak załamanie, odbicie i interferencja, fotografowie mogą tworzyć obrazy, które wizualnie reprezentują złożone koncepcje teorii strun. W niedawnym badaniu Skowrona odkryto, że fotografię architektoniczną można wykorzystać do tworzenia wizualnych metafor koncepcji naukowych, a tę samą zasadę można zastosować w teorii strun. W ten sposób, wykorzystując techniki fotografii cyfrowej i analogowej, artyści mogą tworzyć wizualne interpretacje teorii strun, które są zarówno unikalne, jak i przystępne.
Fotografię można również wykorzystać do wypełnienia luki między sztuką a nauką. Fotografia zajmuje wyjątkową przestrzeń „pomiędzy” dokumentem a symbolem i może zostać wykorzystana do stworzenia specyficznego pola interpretacji i zrozumienia. Dzięki fotografii artyści mogą tworzyć wizualne reprezentacje teorii naukowych, które są zarówno estetyczne, jak i stymulujące intelektualnie. Jak twierdzi Katarzyna Staniś, celem sztuki jest ukazanie istoty rzeczy i właśnie to może osiągnąć fotografia, gdy zostanie wykorzystana do interpretacji teorii naukowych, takich jak teoria strun. Zatem fotografia może być potężnym narzędziem do nawiązania dialogu między sztuką a nauką oraz do promowania głębszego zrozumienia i docenienia obu dyscyplin.
Ja w swoich pracach do uzyskania efektu odrealnienia, przeniesienia w inny wymiar i przestrzeń nie używałem komputera a jedynie zabiegów polegających na wykorzystaniu przedmiotów i zjawisk fizycznych z zakresu optyki by osiągnąć efekt przenoszenia się miedzy wymiarami. Uginanie przestrzeni realnie, nie za pomocą programów komputerowych nadaje pracom większą autentyczność, pozwala dotykać "niewidzialnego" w normalnych warunkach świata. Włączenie technik analogowych, w tym technik szlachetnych nadaje procesowi tworzenia mistycznego charakteru, który w rezultacie przeniesiony jest na odbiorcę.


Darek Myhan


Szanowani Państwo wszystkich zainteresowanych artystyczną wizją „Teorii strun” zapraszamy wraz z autorem projektu Dariuszem Myhanem, już 19 września (wtorek) na godz. 17.30 do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach biblioteczna galeria "Odrobina Kultury".

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;